Architektura w Kołobrzegu

Kołobrzeg jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast nad polskim Bałtykiem. Nic dziwnego, bo to miasto zapewnia wszystkie niezbędne atrakcje niezależnie od tego, czego nad morzem szukamy. Piękna jest tu plaża jak i tereny zielone w okolicy miasta. Można więc wybrać się na długą rowerową wycieczkę. Można też wieczorem pójść na dyskotekę, a w trakcie dnia do restauracji lub na lody i gofry. Nie będzie też problemu z dojazdem do miasta, bo Kołobrzeg jest doskonale skomunikowany z resztą kraju. Czeka na nas tu także wiele miejsc, w których można zarezerwować noclegi. Kołobrzeg dysponuje doskonałą bazą noclegową z wieloma miejscami w ośrodkach wczasowych, hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych jak i pokojach gościnnych oraz apartamentach na wynajem.

Wiele obiektów w Kołobrzegu zachwyca swoją architekturą. Jednym z takich budynków jest miejski ratusz. Pierwszy budynek, który stał w tym miejscu został zburzony w 1807 roku. Na jego miejscu powstała nowa konstrukcja wybudowana w latach 1829-1832. Rozbudowano ją w 1913 roku. Nie został on poważnie uszkodzony w czasie II wojny światowej więc do dzisiaj możemy podziwiać oryginalną, neogotycką elewację. We wnętrzach budowli mieści się obecnie Galeria Sztuki Współczesnej oraz Urząd Miasta i Urząd Stanu Cywilnego. Do innych ciekawych zabytków należy też m. in. kamienica Schlieffenów, gdzie obecnie mieści się Muzeum Oręża Polskiego. Innym ciekawym obiektem jest neogotycki gmach z 1884 roku – obecnie siedziba poczty.

Ciekawą konstrukcją jest też tzw. Domek Kata. Pochodzi on prawdopodobnie z XVII stulecia. Obecny wygląd zawdzięcza powojennej odbudowie. Możemy się tu zatrzymać w restauracji. Kolejny interesujący obiekt to budynek dawnych łaźni miejskich. Powstał on na początku ubiegłego wieku. Łaźnia działała tu do lat 70. Później po remoncie, przeznaczono go dla Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Interesującą konstrukcją jest też zabytkowa wieża ciśnień, która znajduje się przy ulicy Budowlanej. Wybudowano ją w 1885 roku. Użyto do tego celu czerwonej cegły, a cała konstrukcja nabrała cech typowych dla neogotyku. W Kołobrzegu warto się też wybrać w okolice ulicy Towarowej. Znajduje się tam tzw. bindaż inaczej zwany chłodnikiem. Jest to miejsce, gdzie spaceruje się pod specjalnie uformowanymi drzewami, które dają cień i chłód. Jest to już raczej rzadko spotykane rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *