Na spotkanie Ducha Gór w Kotlinie Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka znajduje się na terenie Sudetów Środkowych. Jej wyjątkowe usytuowanie skutkuje przepięknymi widokami oraz wyjątkowym ukształtowaniem terenu.
Na pewno ciekawą atrakcją są Błędne Skały. To formacja skalna, obejmująca grzbiet góry Skalniak. Przez wieki wiatry i woda wyżłobiły ją w niepowtarzalny labirynt. Kilkusetmetrowa trasa turystyczna wiedzie przez ścieżki labiryntu, czasami bardzo wąskie. To unikalna w skali Polski atrakcja. Niektórzy twierdzą nawet, że największa w całej Kotlinie Kłodzkiej – kręcono tu nawet sceny do jednej z części z „Opowieści z Narnii”. Baza noclegowa [lista: meteor] również jest bogata, ponieważ w obrębie Kotliny Kłodzkiej znajduje się dużo miast i miasteczek.

Jeśli lubimy wędrówki po górskich szlakach, wejdźmy na szczyt Szczeliniec Wielki. To najwyższy szczyt w Górach Stołowych. Ci, którzy chcą zetknąć się odrobinę z historią, powinni na górę wejść od strony Karłowa. Znajdują się tam kamienne schody, które w XVIII wieku wykuł pierwszy urzędowo mianowany urzędnik pruski – Franc Pabel. To właśnie on jest autorem nazw formacji skalnych Szczelińca. Wędrówka na pewno dostarczy wielu wrażeń, a na szczycie znajduje się schronisko, w którym możemy posilić się po wysiłku. Służy ono również jako baza noclegowa dla turystów. Dodatkowo koniecznie trzeba poświęcić chwilę i rozkoszować się fantastyczną panoramą, która rozciąga się ze szczytu.

Wspinając się na Szczeliniec Wielki, nie pomińmy Małpoluda. Pod tą malowniczą nazwą kryje się ostaniec skalny, który rzeczywiście wygląda jak człekokształtna małpa.
Jest w Kotlinie Kłodzkiej jedna miejscowość, która pozwala przenieść się do innego kraju i czasu. To Międzygórze. Ma ono unikalny styl tyrolskiej miejscowości z XIX wieku. O spacerze wśród pięknych, drewnianych, kunsztownie zdobionych domków koniecznie wybierzmy się nad Wodospad Wiliczki, drugi najwyższy wodospad Sudetów. Baza noclegowa oferuje tu szeroki wybór, a wieczorem warto wybrać się na spacer.
Górskich szlaków i pięknych widoków jest oczywiście w Kotlinie Kłodzkiej o wiele więcej. Po zobaczeniu tych najważniejszych nic nie stoi na przeszkodzie do wypadów na mniej znane szczyty w poszukiwaniu wrażeń. Może nawet uda się spotkać Ducha Gór?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *