Zamek w Rytrze

Wybierając się na urlop w malownicze okolice małopolski poleca się turystyczną miejscowość jaką jest Rytro. Ta urocza wieś położona jest w Beskidzie Sądeckim nad Popradem. Nie sposób jest się tu nudzić, a i szeroko rozwinięta baza gastronomiczno-noclegowa zapewnia, iż każdy znajdzie tu coś dla siebie (spis bazy noclegów –  kliknij tu). Miejscowość ta stanowi często obierany kierunek wakacyjnych podróży. Turyści wybierają je także ze względu na możliwość zobaczenia ruin dawnego zamku, od którego wieś wzięła swoją nazwę. Zgodnie z notatkami Jana Długosza z roku 1475 znajdującymi się w ,,Księdze uposażeń diecezji krakowskiej” w roku 1244 teren ten został zamieszkany przez rycerzy niemieckich, a niemieckie słowo Ritter znaczy rycerz.

Atrakcja ta usytuowana jest na Górze Zamkowej (historia zamku – kliknij tutaj), która wznosi się na 463 metr nad poziom morza. Po dziś dzień tak naprawdę nie wiemy, kto zbudował ów zamek. Pierwszy raz zostaje o nim wspominane podczas, gdy Władysław Łokietek wydał przyzwolenie zakonowi klarysek na pobranie cła pod owym zamkiem. Miało to miejsce w roku 1312. W wieku XV z kolei zamek był siedzibą sądeckich starostów i został odremontowany.

Budowla składała się zamku głównego, który powstał na planie nieregularnego pięcioboku, na samym szycie góry, a także z części przygródka, który położony został od północnej strony, był on też broniony przez ziemny wał. Także zamkowy dziedziniec otoczony był aż z trzech stron mocnymi murami.

Obecnie zamek w Rytrze nie jest już tak okazały. Zachowały się ruiny wieży, a także fragmenty muru. Historia zamku i jego piękno zostało jednak uwiecznione po dziś dzień w polskiej literaturze i sztuce. Jeden ze szkiców Macieja Bogusza Stęczyńskiego przedstawia ruiny zamku w Rytrze, z kolei w dziele Szczęsnego Morawskiego pt. ,,Sądecczyzna” znajdziemy wspaniały opis owego obiektu wraz z opowieścią ludową dotyczącą jego powstania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *